درباره دکتر مهدی فتاحی

دکتر مهدی فتاحی

من مهدی فتاحی هستم

محقق و مدرس در حوزه راهبری و خودشناسی

 

سوابق تحصیلی دکتر مهدی فتاحی

دیپلم ریاضی و فیزیک
لیسانس و فوق لیسانس مدیریت منابع انسانی از دانشگاه تهران
دکتری مدیریت رفتار سازمانی از دانشگاه تهران
عاشق یادگیری بودم و واقعا با علاقه درس خوانده ام. با اینکه رشته های مهندسی را هم دوست داشتم، ولی به علوم انسانی به خصوص مدیریت و روانشناسی بیشتر علاقه مند بودم.

از اینکه تحصیلاتم در رشته مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی بوده است خیلی خوشحالم. چراکه در هر دو این رشته ها موضوع اصلی انسان ها و ارتباطات انسانی بوده است. (البته منتقد رویکردهای غالب و شیوه های آموزش دانشگاهی هستم ولی حضور در همین دانشگاه به من کمک کرده است که نقایص سیستم دانشگاهی را پیدا کنم.) فکر می کنم جالب ترین، سخت ترین، مهم ترین و گسترده ترین موضوع برای مطالعه و یادگیری، از گذشته تا آینده «انسان» است و خواهد بود.

 

سوابق کاری دکتر مهدی فتاحی

سال ها سابقه کار اجرایی در حوزه مدیریت منابع انسانی و رهبری در شرکت های بزرگ ایرانی دارم .

هم اکنون نیز کنار کار تحقیق و آموزش همچنان به عنوان مشاور حوزه مدیریت منابع انسانی و رهبری با شرکت های مختلف کسب و کار همکاری دارم.

سابقه کار اجرایی و مشاوره ای که داشته ام، دیدگاه خیلی ارزشمندی راجع انسان ها به من داده است. من حمایت از رشد و توسعه دیگر انسان ها را فوق العاده ترین کار دنیا می دانم.

 

 مطالعات و آموزش های دکتر مهدی فتاحی

شاید باورتان نشود ولی وقتی هنوز مدرسه نمی رفتم، به عشق کتاب های قصه، خواندن را یاد گرفته بودم. در دوران کودکی و نوجوانی صدها جلد کتاب و مجله داشتم که هر کدام را بارها خوانده بودم . من با کتاب ها و مجلاتی از قبیل مجله کیهان بچه ها، رمان های ژول ورن، کتاب های آیزاک آسیموف، کتاب های به من بگو چرا، مجله دانشمند، داستان های شرلوک هلمز، رمان بربادرفته، کتاب های دکتر علی شریعتی، مجله ایران جوان، کتاب های آنتونی رابینز و ناپلئون هیل، مجله موفقیت و …. بزرگ شدم.

اینطور شد که من یک کتابخوان حرفه ای شدم.

اما از سن ۱۸ سالگی که وارد دانشگاه شدم به طور جدی مطالعه و یادگیری در زمینه انواع مهارت های ارتباطات، مدیریت، مربی گری و رهبری انسان ها و مباحث خودشناسی، خودآگاهی و تحول فردی را شروع کردم. بسیاری از کتاب های معتبر دنیا در این زمینه ها را مطالعه کردم. کنار کلاس های دانشگاه، به طور مرتب در دوره های آموزشی بسیاری از اساتید معتبر داخلی و خارجی شرکت کردم.

و از جایی متوجه شدم اگر آنچه کتاب ها و کلاس ها می گویند را در تجربه خودم برای خودم کشف نکنم، دانش می تواند مانعی برای تجربه اصیل زندگی باشد.

هنوز هم مطالعه و یادگیری بزرگترین لذت زندگی من است. و البته حالا دوست دارم یافته های خود را با دیگران به اشتراک بگذارم.

عمده مطالعات من بین رشته ای و در زمینه علوم و مکاتب مختلف با محوریت رشد و سعادت انسان است از قبیل علوم مدیریت، روانشناسی، نوروساینس و نوروسایکولوژی، فلسفه های کل نگر، فیزیک کوانتوم، هومیوپاتی، علم موفقیت، NLP، هستی شناسی، آموزه های مولانا و … بوده است.

علاقه من برای به مشارکت گذاشتن یافته ها و تجربه هایم با دیگران، زمینه ساز شکل گیری این وبسایت شده است. رسالت و تعهد من پدیدارشدن کیفیت در راهبری کل انسان ها در کسب و کار و زندگی شان می باشد.

 

حوزه های تدریس و سخنرانی دکتر مهدی فتاحی

در سال های اخیر دوره ها و کارگاه های زیادی در زمینه های زیر هم به طور عمومی و هم برای موسسات آموزشی و سازمان های بزرگ برگزار کرده ام:

 • خودشناسی و خودآگاهی برای مدیران و رهبران
 • پرورش مایندفولنس، بهوشیاری و هوش هیجانی در محیط کار
 • شناخت و تحول مدل های فکری، باورها، موانع ذهنی، خطاهای ذهنی و …
 • توسعه راهبری
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت رفتار سازمانی
 • مهارت های ارتباط موثر و هوش هیجانی
 • و …

همچنین در دوره های فوق لیسانس و دکتری دانشگاه تهران دروس مربوط به حوزه مدیریت منابع انسانی، رهبری و خودشناسی برای مدیران و رهبران را تدریس می کنم.

رویکرد من در آموزش ها و تدریس هایی که دارم کمک به تحول مخاطبان است. اعتقاد دارم صرف انتقال دانش بخصوص در حیطه رهبری و مدیریت کفایت نمی کند. بلکه باید فضایی برای مخاطبان ایجاد کنیم که علاوه بر اینکه دانش و مهارت را کسب می کنند، خرد و آگاهی خود را در تجربه عملی زندگی و کسب و کار افزایش دهند و متحول شوند.

 

کتاب ها و تالیفات دکتر مهدی فتاحی

من بیش از ۲۰ مقاله علمی و پژوهشی و  ترویجی برای مجلات معتبر علمی همچون دانش مدیریت، فصلنامه علوم انسانی مدرس، پژوهش نامه مدیریت تحول، رهیافت، فصلنامه علوم مدیریت، فصلنامه فرهنگ مدیریت، فصلنامه مدیریت و توسعه نوشته ام.

همچنین من فایل های صوتی، فیلم ها و محصولات آموزشی مختلفی در زمینه مهارت های رهبری و مدیریت و نیز رشد و تحول شغلی تولید می کنم و در وبسایت و شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارم.

من سابقه تالیف و ترجمه ۷ کتاب در حوزه مهارت های رهبری و مدیریت، خودشناسی و مایندفولنس و ارتباطات به شرح زیر دارم:

 • مایندفولنس (بهوشیاری) راهی به سوی خودشناسی و تحول انتشارات سخنوران
 • هنر گوش دادن موثر انتشارات سخنوران
 • کتاب کوچک خودشناسی کتاب الکترونیکی
 • قدرت، نفوذ و ترغیب انتشارات سازمان مدیریت صنعتی
 • استخدام بهترین ها انتشارات سازمان مدیریت صنعتی
 • راهکارهای افزایش قدرت، نفوذ و تاثیرگذاری کتاب الکترونیکی
 • سیستم های اطلاعاتی مدیریت انتشارات نگاه دانش

 

روش تماس با دکتر مهدی فتاحی

پیام های خود را به آدرس ایمیل زیر ارسال کنید:

fattahi.m@gmail.com

 

 

 

بستن